środa, 28 listopada 2012

Witaj Miły Gościu

miły Gościu

   

          Pamiętaj o bliskich,  jeśli  chcesz by oni pamiętali
                Szczęście,  pieniądz, uwielbienie - jedna chwila to rozprasza ...                   
                 Tylko to, co w sercu płonie wiecznym jest - to pamięć nasza  ....  

środa, 14 listopada 2012

Włóczkowe inspiracje .... kubraczek na kubek

  

                                      WZÓR - za wzór posłużył mi ten szary kubraczek.

                                        http://interiorspl.com/galeria/weniane-dodatki/
                                            GALERIA > WEŁNIANE DODATKI (26)
                           
                           
                                                


                                         photo: kubraczek od Scraperka

na blogu http://renulek.blogspot.com/ spotkałam cudowną serwetkę z frywolitek, pierwszy raz widzę jak to sięrobi, ciekawa jestem, czy dałabym radę coś takiego wykonać. Pozwolę sobie zapisać u siebie ten wzór.

łączenie nitek, zakańczanie robótki



czyli dla niektórych zmora a dla mnie coś normalnego jak picie herbaty :)
Pisałam już kiedyś – nie raz – o tym jak dowiązywać nitkę lub jak zakańczać robótkę, ale nie wszyscy jeszcze czytali a na moim nowym blogu nie do końca to wyjaśniłam więc robię to teraz od początku do końca.

Każdy węzełek łączący nitki staram się umiejscawiać w taki sposób, żeby był on w miejscu gdzie krzyżują się elementy, tzn. na początku lub końcu kółeczka lub łuczka – tam najłatwiej ukryć węzeł. czasem można też ukryć węzeł w miejscu gdzie robimy pikotka ale ja stosuję to w wyjątkowych wypadkach pisałam o tym w poście kłopotliwe węzełki KLIK KLIK

 na początku robótki to wiadomo wiążemy nitkę węzłem płaskim, mocno go zaciskamy, jeśli boimy się, że nam się jednak rozwiąże – czasem nici są takie, że nie ma siły zawsze się rozwiązują – trzeba się wspomóc – ja zakraplam odrobiną bezbarwnego lakieru do paznokci – utrwala węzeł, z wierzchu lakier i tak się wykruszy w praniu a środek trzyma tak jak powinien.
można też nie odcinać od razu nitek tylko dopiero po zrobieniu tego pierwszego kółeczka. No i potem przerabiamy dalej. aż się nam skończy nitka na czółenku...
wiem teraz panika, obgryzanie paznokci... tylko po co ;-)

nawijamy nitkę na puste czółenko i normalnie dowiązujemy nitkę węzłem płaskim w miejscu o którym pisałam wcześniej.
albo - ja wolę ten sposób bo łatwiej jest mi zawiązać nitkę w konkretnym miejscu dokładnie tam gdzie chcę -  robimy pętelkę taką jak się robi przy pierwszym oczku szydełkowym...


zaciągamy pętelkę ale nie za mocno, tak - żeby nitka przechodziła swobodnie przez węzeł i oczko mogło się zwężać i rozszerzać...


przez pętelkę przeciągamy nitkę do której chcemy dowiązać nową...


i zaciskamy pętelkę w miejscu w którym chcemy żeby nam się te nitki połączyły.
pętelkę zaciskamy do momentu aż ona zrobi tzw. klik. to znaczy przeskoczy nam węzełek i na trwale się zawiąże. 


i mamy połączone niteczki i teraz robimy tak jak przy początkowym węzełku - pisałam o tym wcześniej...
możemy zakropić odrobiną bezbarwnego lakieru do paznokci i od razu odciąć nitki albo przerobić kolejny element i dopiero odciąć nitki. 

ten sposób wymaga wielu prób i poprawiania techniki - nie zniechęcajcie się jeśli na początku Wam nie wyjdzie, nauka wiązania frywolitek też nie była prosta prawda?


wiem co będziecie teraz pisać - bo już się tego naczytałam przez ostatnie lata :D
...że lakier wam zażółci nici - nic z tego - stosuję to od ośmiu lat na różnych kolorach nici - teraz na białej w serwetce śnieżynkowej - wynik - żadnych plam. ale - oczywiście jest jakieś ale - nie wszystkie bezbarwne lakiery - niestety trzeba przetestować który lakier z Wam dostępnych nie pozostawia śladów na białych niciach - ja ostatnio stosuję utwardzacz do paznokci (Killys) :D - żadnych śladów.

... eeee brzydko to wygląda bo węzeł widać - oczywiście na początku będzie widać, ale tak jak wszystko - to wymaga wprawy, każdy następny węzeł będzie mniej widoczny a dołączanie nitki przestanie być zmorą :D

choćbyście nie wiem co pisali to i tak według mnie jest to o wiele lepszy (a przede wszystkim szybki i bezproblemowy) sposób na łaczenie nitek niż np. chowanie nitek które dopiero widać - z wyjątkiem frywolitki na igle bo ona jest tak luźna, że można tam schować nawet kilka nitek i nie będzie to widoczne ;-)
no i u mnie schowanie nitki szczególnie na końcu robótki - pod supełki jest po prostu niemożliwe bo tak ściśle je wiążę.

no to pora już kończyć ten piąty rządek serwetkowy chociaż jak na niego patrzę to nie wydaje mi się, żeby on był skończony, ale zobaczymy...

do piątego rzędu dorabiamy kolejne małe elementy łączące ze sobą gwiazdeczki. zaczynamy od środkowego kółeczka - dwa razy po osiem węzełków, potem robimy jeden kwiatek brzegowy, z pikotkami co dwa węzełki, potem łuczek - sześć węzełków - łączenie z gwiazdeczką i sześć supełków, nastepnie drugi kwiatek brzegowy i ostatni łuczek który przyłączamy do kolejnej gwiazdeczki i zakończamy element.


 przyłączamy ten mały element do gwiazdeczek w taki sposób...


kwiatki w tym elemencie nie są takie same, jeden jest większy o dwa pikotki ale jak kto woli mogą być identyczne, mogą też być bez pikotków - bo wiem, że i tak niektórzy lubią :)

serwetka z piątym rzędem wygląda teraz tak:


pozdrawiam wszystkich i życzę miłego supłania :)

nie wiem kiedy będzie kolejny rządek bo mam masę innych rzeczy do skończenia, ale na pewno się doczekacie na ciąg dalszy.



serwetka śnieżna rząd 5 część pierwsza

zimno się zrobiło - najwyższa pora zrobić płatki śniegu :)

ooo takie...



i te śnieżynki albo zostawiamy do powieszenia na choinkę albo - jak kto woli wplatamy do serwetki:



serwetka śnieżna rząd 4


czyli trzy w jednym :))))

wzór prosty ale trzeba się bardzo pilnować żeby się nie pomylić.
zaczynamy od najmniejszego kółeczka i lecimy w górę potem z góry na dół i tak przerabiamy jeden z najszerszych rzędów w serwetce :) na zdjęciu dokładnie widać w jakiej kolejności robić więc nie powinniście mieć problemów.



 no to do roboty :))))




WTOREK, 11 WRZEŚNIA 2012


serwetka śnieżna rząd 3

kolejny rządek może Was zaskoczyć ale wierzcie mi - mnie też zaskoczył - ale zwyczajnie tak mi pasowało i już :)
pomimo, że jest podobny do poprzedniego to ilość supełków na łuczkach jest inna więc uważajcie. natomiast kwiatki mają tak jak poprzednio pikotki co drugi supełek.


jeszcze o cykliczności kolejnych rządków muszę napisać. niestety teraz nie jestem pewna czy dam radę publikować kolejne rzędy w każdy poniedziałek więc niestety supłanie tej serwetki będzie wymagało od Was cierpliwości nie tylko do supłania ale i do mnie :D ale wiem, że dacie radę.
nie mogę się z Wami umówić konkretnie na kolejne publikacje, po prostu kiedy będę mogła to opublikuję kolejny rządek, może więc się zdarzyć że kolejne rzędy będą się pojawiały kilka razy w tygodniu a może się zdarzyć, że przez miesiąc nie dam rady nic opublikować więc bardzo Was proszę o wyrozumiałość.

pozdrawiam wszystkich serdecznie, dziękuję za odwiedziny i wszystkich którzy przyłączyli się do supłania ściskam bardzo mocno
Renulek

CZWARTEK, 6 WRZEŚNIA 2012


serwetka frywolitkowa śnieżna - rząd 1+ 2


"...a ja tak sobie siedzę i myślę i przychodzą mi do głowy różne psie myśli" i tak mi się pomyślało, że to chyba już "pora na telesfora" :D
no może niekoniecznie - ale na kolejną serwetkę on-line chyba najwyższy czas!!!!! no to do roboty kochani!!!!!!!

moja serwetka będzie z białej aidy 20. od razu się przyznam, że nienawidzę robić z białych nici bo niestety trzeba bardzo uważać. wy oczywiście możecie robić z takich nici z jakich chcecie ale jeśli wasz wybór padnie na białą nitkę to radzę uważać. na pewno przydadzą się wtedy nawilżone chusteczki do ciągłego wycierania rąk. bo przy białej frywolitce wystarczy odlożyć robótkę, żeby złapać za pilota od telewizora, albo, żeby podnieść kubek z herbatą - niestety radzę wtedy umyć albo wycierać ręce.
częste mycie rąk mydłem niestety powoduje, że ręce są strasznie wysuszone i trzeba je smarować kremami - no niestety nie radzę po takim kremie supłać frywolitek.

moje ręce ratują nawilżane chusteczki - nie wszystkie się niestety nadają bo po niektórych ręce się po prostu "lepią" ale ja mam wypróbowane (i tu będzie kryptoreklama) chusteczki nawilżane Bobini (pakowane po 80sztuk w niebieskim opakowaniu z sympatycznym smokiem) mogę polecić - są najlepsze, ewentualnie ostatnio też przeze mnie używane kupione w Rossmanie i zdecydowanie tańsze chusteczki - też niebieskie - "baby dream" też pakowane po 80 sztuk.

no i zrobił się wpis o pielęgnacji rąk a miał być o serwetce :D

to już teraz krótko - wstawiam fotę początku, tym razem dwa rzędy razem...

rada:  oba pierwsze rzędy można zrobić za pomocą jednego czółenka i nitki z kłębka więc tak przy okazji nawijania nitki na pierwsze czółenko można wysupłać początek nie odcinając nitki. potem nawijamy nitkę na drugie czółenko i nie odcinając jej po nawinięciu robimy drugi rządek - mamy wtedy o dwa węzełki mniej :)




rozpisałam ilość supełków na kwiatuszkach - bo nie wszyscy mogą przetłumaczyć





serwetka pastelowa

wróciłam z urlopu i już niedługo zabierzemy się za robotę, a tymczasem pokażę Wam co wydziergałam ostatnio z resztek miodowych nici które mi zostały po ostatniej serwetce online. pomieszałam je z bardzo jasną ecru Chiara Madeira20 i wyszła chyba całkiem ciekawa serwetka. brakło mi tej bardzo jasnej chiary więc dołożyłam zamiast niej nici DMC - o grubości zbliżonej do chiary. więc cała serwetka jest sztukowana :)))

ale wyszło chyba fajnie



sam środeczek nie jest mojego autorstwa, gwiazdka bardzo mi się podobała ale jakoś w tej serwetce nie specjalnie mi pasuje i nawet byłam gotowa ją wyciąć i zrobić nowy środeczek ale już jakoś tak mi się nie chce tego ruszać.
reszta to dowolnie zestawione motywy które już znacie :)

Sweterek dla Maksia




Po długiej przerwie w ręcznych robótkach ponownie wzięłam druty do rąk.
Inspiracją stał się mój kochany wnusio Maksiu.
Tym razem mam gotowy sweterek dla maleńkiego skarba.



Druty-wzór podstawowy

Dodanie oczka polega na:

- dodatkowym narzuceniu włóczki na drut w żądanym miejscu, a następnie przerobieniu tego narzutu po drugiej stronie robótki, zwykle jako oczka lewego (powstanie naturalny, nie prujący się otwór),

lub

- dodatkowym przerobieniu na prawo oczka znajdującego się poniżej bieżącego oczka na lewym drucie, a następnie przerobieniu go po drugiej stronie robótki. zwykle jako oczka lewego.


Ścieg i wzór

Ścieg jest to powtarzająca się kombinacja oczek prawych i lewych oraz narzutów i łączeń w dwóch lub kilku rzędach, przeważnie o parzystej ilości. Powtarzając tę kombinację, powstaje określony wzór robótki.

Znanych jest kilka ściegów podstawowych oraz mnóstwo zaawansowanych. Można nawet samodzielnie stworzyć sobie nowy ścieg, a tym samym nowy wzór.

W zależności od użytego ściegu powstaje luźna i miękka lub ścisła i bardziej twarda robótka. Ścieg wybieramy więc nie tylko ze względu na jego urodę, ale również ze względu na przeznaczenie wyrobu docelowego.


Matryca ściegu

Matryca ściegu służy do rozpisania powtarzającej się kombinacji oczek w rzędach, czyli ściegu. Stanowić ją może kartka w kratkę lub tabelaryczny wydruk z komputera.

Przykład: Matryca ściegu "podwójny ryż" :

Symbole:

B - oczko brzegowe

P - oczko prawe

L - oczko lewe

Uwaga !!! Rzędy nieparzyste to prawa strona robótki, rzędy parzyste to lewa strona robótki !!!

góra robótki

BL L P P L L P P B
BLL PP L L PP B
B P P L L P P L L B
B P P L L P P L L B

dół robótki

<----------------------------------------------------------- kierunek robótki


Kolor robótki a ściegi

Robótka może być jednokolorowa lub dwu i wielokolorowa.

Jednokolorowa robótka nadaje się bardzo do stosowania różnych, nawet bardzo skomplikowanych ściegów.

Robótki dwu i wielokolorowe najlepiej sprawdzają się przy użyciu podstawowego ściegu, w którym po jednej stronie robótki powstają tylko oczka prawe, a po drugiej tylko oczka lewe.

Łączenie kłębków

Konieczność łączenia kłębków powstaje wtedy, gdy podczas robótki kończy się kłębek, a robótka nie jest jeszcze skończona. Praktycznie mamy z tym do czynienia kilka razy podczas robótki, bo z reguły wykonywane są większe rzeczy.

Łączenie kłębków polega na związaniu końca kończącego się kłębka z końcem nowego kłębka. Podczas przerabiania tak połączonej włóczki pamiętajmy o pozostawieniu po lewej stronie powstałej pętelki.

Jeżeli przez przypadek wiązanie pozostanie na prawej stronie, to nie problem, zawsze można je przeciągnąć drutem (lub lepiej szydełkiem, jeżeli posiadamy) na lewą stronę.

Zakańczanie robótki

Zakańczanie robótki polega na sukcesywnym gubieniu oczek w tym samym rzędzie. Przypomnijmy - gubienie oczka polega głównie na przerobieniu dwóch oczek jako jednego.

Powstałe na prawym drucie oczko (po przerobieniu dwóch oczek) przekładamy na lewy drut i znów przerabiamy dwa oczka razem, itd......

Gdy zostaną już tylko dwa oczka, urywamy włóczkę w odległości ok. 10 cm od końca robótki i przeciągamy ją całkowicie przez te oczka, aby robótka nie popruła się.

Inne łatwe wzory

Inne łatwe wzory

Inne łatwe wzory powstają poprzez prostą kombinację oczek prawych i lewych, np. na przemian oczko prawe i lewe, na przemian kilka oczek prawych i kilka lewych, tylko oczka prawe lub tylko oczka lewe.

Podczas robótki z różnymi kombinacjami oczek bardzo istotne jest ichliczenie w pierwszych kilku rzędach, aby uniknąć błędów. Potem widoczne są już wyrażnie rodzaje oczek, tworzących wzór i liczenie jest zbędne.

Różne kombinacje oczek prawych i lewych dają w efekcie różne wzory. Można wykonać np. na przemian oczko prawe i lewe (po drugiej stronie robótki odwrotnie) lub na przemian dwa oczka prawe i dwa oczka lewe (po drugiej stronie robótki odwrotnie). Są to podstawowe wzory ściągaczowe.

Można też stosować te same oczka na tych samych, tzn. po jednej stronie robótki same oczka prawe, po drugiej również same oczka prawe lub po jednej stronie same oczka lewe i po drugiej stronie same lewe. Są to ciekawe wzory, lecz rozciągliwei należy odpowiednio rozważyć ich zastosowanie.

Kolejnym sposobem jest przerabianie w rzędzie na przemian oczka prawego i lewego (po drugiej stronie odwrotnie) lub dwóch oczek prawych i dwóch lewych(po drugiej stronie odwrotnie). Będąc znów na pierwszej stronie przerabiamy odwrotnie, tzn. w pierwszym przypadku najpierw oczko lewe, potem prawe, a w drugim przypadku najpierw dwa lewe, potem dwa prawe. Są to tzw. wzory ryżowe, bo dają wizualnie efekt ryżu. Są to wzory ścisłe.

Przykłady łatwych ściegów i wzorów:

Symbole:

B - oczko brzegowe

P - oczko prawe

L - oczko lewe

Uwaga !!! Rzędy nieparzyste to prawa strona robótki, rzędy parzyste to lewa strona robótki !!!.

Jako pierwsze w rzędzie wykonuje się oczka zaznaczone przy numerze rzędu

(wynika to z obracania robótki na drugą stronę po każdym przerobionym rzędzie).

1. Ścieg: Pojedynczy ściągacz:

góra robótki

rząd 4

B

P

L

P

L

B

B

L

P

L

P

B

rząd 3

rząd 2

B

P

L

P

L

B

B

L

P

L

P

B

rząd 1

dół robótki

<----------------------------------------------------------- kierunek robótki

Próbka ściegu Pojedynczy ściągacz:

2. Ścieg: Podwójny ściągacz:

góra robótki

rząd 4

B

P

P

L

L

B

B

L

L

P

P

B

rząd 3

rząd 2

B

P

P

L

L

B

B

L

L

P

P

B

rząd 1

dół robótki

<----------------------------------------------------------- kierunek robótki

Próbka ściegu Podwójny ściągacz:

3. Ścieg: francuski:

góra robótki

rząd 4

B

P

P

P

P

B

B

P

P

P

P

B

rząd 3

rząd 2

B

P

P

P

P

B

B

P

P

P

P

B

rząd 1

dół robótki

<----------------------------------------------------------- kierunek robótki

Próbka ściegu francuskiego:
ściegi na drutach - ścieg francuski, pp [prawo, prawo]

Uwaga !!! Podobny efekt uzyskamy, stosując same oczka lewe.

4. Ścieg: francuski mieszany:

góra robótki

rząd 4

B

L

L

P

P

B

B

L

L

P

P

B

rząd 3

rząd 2

B

L

L

P

P

B

B

L

L

P

P

B

rząd 1

dół robótki

<----------------------------------------------------------- kierunek robótki

Próbka ściegu francuskiego mieszanego:

francuskimieszany

5. Ścieg: ryżowy:

góra robótki

rząd 4

B

P

L

P

L

B

B

L

P

L

P

B

rząd 3

rząd 2

B

P

L

P

L

B

B

L

P

L

P

B

rząd 1

dół robótki

<----------------------------------------------------------- kierunek robótki

Próbka ściegu ryżowego:
ściegi na drutach - ziarno

6. Ścieg: ryż mieszany:

góra robótki

rząd 4

B

P

L

P

L

B

B

P

L

P

L

B

rząd 3

rząd 2

B

L

P

L

P

B

B

L

P

L

P

B

rząd 1

dół robótki

<----------------------------------------------------------- kierunek robótki

Próbka ściegu ryż mieszany:

ryzmieszany

7. Ścieg: ryż mieszany podwójny:

góra robótki

rząd 4

B

P

P

L

L

B

B

P

P

L

L

B

rząd 3

rząd 2

B

L

L

P

P

B

B

L

L

P

P

B

rząd 1

dół robótki

<----------------------------------------------------------- kierunek robótki

Próbka ściegu ryż mieszany podwójny:





Uwaga !!!

Cechą charakterystyczną prezentowanych powyżej ściegów jest to, że po obu stronach robótki dają one ten sam efekt wizualny i robótka nie ma tendencji do zawijania się.


8. Ścieg: dżersejowy (gładki, pończoszniczy):

góra robótki

rząd 4

B

L

L

L

L

B

B

P

P

P

P

B

rząd 3

rząd 2

B

L

L

L

L

B

B

P

P

P

P

B

rząd 1

dół robótki

<----------------------------------------------------------- kierunek robótki

http://www.dmc-cw.com.pl/files/200/gladki.jpg

Rząd 1: oczka prawe
Rząd 2: oczka lewe
Powtarzaj rzędy 1 i 2 do uzyskania pożądanej długości.

Druty - Ściegi DLA ZAAWANSOWANYCH

Skomplikowane wzory

Wzory zaawansowane wiążą się ze stosowaniem bardziej skomplikowanych ściegów, w których występują urozmaicone kombinacje oczek prawych i lewych, skręty oczek, narzuty, rozpisane dla kilku, czasami bardzo wielu rzędów. Tworzą one efektowne wzory.

Uwaga !!! W opisach słowo "zaawansowane" zastąpione jest znakiem +

Przykłady ściegów i wzorów +

Przykłady zaawansowanych ściegów i wzorów:

Symbole:

B - oczko brzegowe

P - oczko prawe

Pl - oczko prawe z lewej połowy warkocza

Pp - oczko prawe z prawej połowy warkocza

Pn - oczko prawe przerobione z oczka poniżej oczka na drucie

L - oczko lewe

Lb - oczko lewe bez przerobienia (tylko przełożenie na prawy drut, nić z przodu robótki)

Uwaga !!! Rzędy nieparzyste to prawa strona robótki, rzędy parzyste to lewa strona robótki !!!.

Jako pierwsze w rzędzie wykonuje się oczka zaznaczone przy numerze rzędu

(wynika to z obracania robótki na drugą stronę po każdym przerobionym rzędzie).

1. Ścieg: Warkocz zwykły:

Ten ścieg jest wbrew pozorom banalnie łatwy, a jednocześnie atrakcyjny i często stosowany. Wymagana jest tylko mała

wprawa przy przekładaniu oczek. W typowym warkoczu praktycznie występuje ścieg podstawowy, czyli po prawej stronie robótki oczka prawe, po lewej oczka lewe. Jednak co kilka rzędów wykonuje się zamianę połowy oczek. Powstaje wtedy charakterystyczny splot. Przy zamianie oczek warto posłużyć się np. plastikową agrafką. Wprawna osoba wykona taką zamianę "w locie", jednak polecam użycie agrafki, która uchroni przed ewentualnym wypruciem oczek. Zamianę wykonujemy następująco:

  • przerabiamy na prawo połowę oczek, przeznaczonych na warkocz,
  • z lewego druta ściągamy na moment drugą połowę nie przerobionych jeszcze oczek, ale zabieramy na ten drut oczka przerobione z prawego druta,
  • oczka pozostawione luzem nabieramy dla ułatwienia na prawy drut (w tym momencie następuje skręt), a następnie zabieramy je lewym drutem,
  • w dalszej kolejności przerabiamy te oczka, natomiast te przerobione wcześniej i przełożone na lewy drut z kolei przekładamy już bez przerobienia na prawy drut,
  • kierunek skrętu oczek zależy od tego, czy oczka pozostawione luzem będą po prawej, czy lewej stronie robótki.

Brzmi skomplikowanie, ale wystarczy wykonać krok po kroku powyższe punkty, a wszystko będzie jasne, szczególnie, gdy nabierze się wprawy. Aby warkocz był ładnie widoczny, warto po jego obu stronach wykonać po dwa oczka lewe. Mówimy o prawej stronie robótki. Po lewej stronie w miejscu warkocza, jak wspomniałam wcześniej, będą oczka lewe, a po obu stronach warkocza po dwa oczka prawe.Szerokość i wysokość warkocza można sobie dowolnie ustalać, ważne jednak, aby przynajmniej szerokość była liczbą parzystą. Poniższy przykład dotyczy warkocza o szerokości 6 oczek i wysokości 8 rzędów (w 9 rzędzie następuje splot).

góra robótki

rząd 10
B P P L L L
L L L P P B
B L l Pp Pp Pp Pl Pl Pl L L B rząd 9
rząd 8
B P P L L L L L L P P B
B L
L P P P P P P L L B rząd 7
rząd 6
B P P L L L L L L P P B
B L L P P P P P P L L B rząd 5
rząd 4
B P P L L L L L L P P B
B L L P P P P P P L L B rząd 3
rząd 2
B P P L L L L L L P P B
B L L P P P P P P L L B rząd 1

dół robótki

<----------------------------------------------------------- kierunek robótki

Próbka ściegu Warkocz zwykły:

warkocz

Uwaga !!! Powyższe zdjęcie prezentuje przeciwne skrety dwóch warkoczy. Całość z kolei można potraktować jako nowy typ warkocza.

2. Ścieg: Ściągacz angielski:

Ściągacz ten wykonuje się na bazie ściągacza pojedynczego, przy czym oczko lewe przerabia się standardowo, natomiast przerabiając oczko prawe, drut wkłuwamy w oczko, znajdujące się poniżej oczka na drucie. W efekcie ściągacz taki jest bardziej mięsisty i bardziej elegancki, ponieważ oczka lepiej układają się wizualnie. Oczywiście wykonanie zabieranieco więcej czasu, ale warto go poświęcić.

Uwaga !!! Pierwsze dwa rzędy przerabiamy standardowo, wkłuwanie poniżej rozpoczynamy dopiero w 3 rzędzie.

góra robótki

rząd 10
B L Pn L Pn L
Pn L Pn L Pn B
B Pn L Pn L Pn L Pn L Pn L B rząd 9
rząd 8
B L Pn L Pn L Pn L Pn L Pn B
B Pn L Pn L Pn L Pn L Pn L B rząd 7
rząd 6
B L Pn L Pn L Pn L Pn L Pn B
B Pn L Pn L Pn L Pn L Pn L B rząd 5
rząd 4
B L Pn L Pn L Pn L Pn L Pn B
B Pn L Pn L Pn L Pn L Pn L B rząd 3
rząd 2
B L P L P L P L P L P B
B P L P L P L P L
P L B rząd 1

dół robótki

<----------------------------------------------------------- kierunek robótki

Próbka ściegu Ściągacz angielski:

sciagaczangielski

3. Ścieg: Ściągacz półtkacki podwójny:

W tym ściegu nie ma tradycyjnych oczek brzegowych. Po nabraniu nieparzystej liczby oczek na druty wykonujemy jako pierwszy rząd na przemian oczko prawe i lewe. W drugim i następnych rzędach natomiast oczka lewego nie przerabiamy,lecz tylko przekładamy je na prawy drut, trzymając nić z przodu robótki, a oczko prawe przerabiamy standardowo na prawo.

Cechą charakterystyczną tego ściegu jest to, że tworzy on podwójną robótkę, jakbyworek. co można wykorzystać do wykonania różnych wyrobów, np. torebek, lalek, podwójnych szalików itp.

Ścieg ten nazywa się ściągaczem, ponieważ robótka jest o połowę węższa przez fakt, że co drugie oczko przypada na jedną, warstwę, pozostałe zaś na drugą.

góra robótki

P Lb P Lb P Lb P Lb P Lb P rząd 5
rząd4 Lb P Lb P Lb P Lb P Lb P Lb
P Lb P Lb P Lb P Lb P Lb P rząd3
rząd 2
Lb P Lb P Lb P Lb P Lb P Lb
P L P L P L P L P L P rząd 1

dół robótki

<----------------------------------------------------------- kierunek robótki

Próbka ściegu Ściągacz półtkacki podwójny:

poltkackipodwojny

Próbka ściegu Ściągacz półtkacki podwójny - widoczne dwie warstwy robótki; kończąc robótkę tworzymy jeden rząd oczek prawych i lewych (standardowo), a następnie zakańczamy robótkę wg znanej zasady kończenia.

poltkackipodwojny2

Próbka ściegu Ściągacz półtkacki podwójny - widoczne dwie warstwy robótki - oczka można zamknąć na okrągło tak, aby pozostał wlot; wykorzystujemy do tego druty okrągłe (użyte wcześniej) lub 5 drutów metalowych (patrz robótka "na okrągło")..

poltkackipodwojny3

Wzory ażurowe

Wzory ażurowe powstają ogólnie poprzez stosowanie narzutów włóczki i przerabianie razem określonych oczek, a w kolejnych rzędach przerabianie narzutów zwykle jako oczka lewe.

Generalnie bilans oczek jest taki sam w ramach danego rzędu lub kilku rzędów, bo każdy narzut musi być zbilansowany łączeniem innych oczek.

Narzut polega na podłożeniu druta pod włóczkę od dołu lub od góry. Po wykonaniu w tym miejscu, w kolejnym rzędzie zwykle lewego oczka powstaje bezpieczna, tj. nieprująca się "dziura".

W zależności od użytego ściegu ażurowego możemy uzyskać wręcz fantazyjne"dziury". Wzór ażurowy stosuje się do wyrobów lekkich, przewiewnych, typowo kobiecych.

Przykłady ściegów ażurowych:

Symbole:

B - oczko brzegowe

P - oczko prawe

P+N - oczko prawe, a następnie narzut

L - oczko lewe

L+N - oczko lewe, a następnie narzut

N+2P - narzut, a następnie 2 oczka razem, przerobione na prawo tak, jak jedno prawe

N+2Pp - narzut, a następnie 2 oczka prawe przeciągane (pierwsze oczko zdjąć na prawy drut bez przerobienia, drugie przerobić na prawo i przeciągnąć przez oczko zdjęte)

3P - 3 oczka razem na prawo

3Pp - 3 oczka razem na prawo przeciągane ( 1 oczko zdjąć na prawy drut bez przerobienia, 2 oczka przerobić razem na prawo i przeciągnąć przez oczko zdjęte)

Uwaga !!! Rzędy nieparzyste to prawa strona robótki, rzędy parzyste to lewa strona robótki !!!.

Jako pierwsze w rzędzie wykonuje się oczka zaznaczone przy numerze rzędu

(wynika to z obracania robótki na drugą stronę po każdym przerobionym rzędzie).

1. W poniższym ściegu ażurowym nabieramy parzystą ilość oczek.

góra robótki

rząd 6 B L L L L B
B N+2P N+2P B rząd 5
rząd 4 B L L L L B
B P P P P B rząd 3
rząd 2 B L L L L B
B P P P P B rząd 1

dół robótki

<----------------------------------------------------------- kierunek robótki

Próbka ściegu ażurowego 1:

azurprosty

2. W poniższym ściegu ażurowym nabieramy również parzystą ilość oczek.

góra robótki

rząd 6 B N+2Pp N+2Pp B
B N+2Pp N+2Pp B rząd 5
rząd 4 B N+2Pp N+2Pp B
B N+2Pp N+2Pp B rząd 3
rząd 2 B N+2Pp N+2Pp B
B N+2Pp N+2Pp B rząd 1

dół robótki

<----------------------------------------------------------- kierunek robótki

Próbka ściegu ażurowego 2:

azurowy2

3. Ścieg ażurowy Liście:

góra robótki

16

B P L L L L L L L L L L L L P P L L L L L L L L L L L L P B
B L P P P P P P P P P P P P L L P P P P P P P P P P P P L B

15

14

B P L L L L L L L L L L L L P P L L L L L L L L L L L L P B
B L P P P P P P P P P P P
P L L P P P P P P P P P P P P L B

13

12

B P L L L L L L L L L L L L P P L L L L L L L L LL
L L P B
B L P P P P P P P P P P P P L L P P P P P P P P P P P P L B

11

10

B P L L L L L L L L L L L L P P L L L L L L L L L L L L P B
B L

3

P

+

N

P P P P

P

+

N

P

+

N

P P P L L P P P P

P

+

N

P

+

N

P P P

3

P

+

N

L B

9

8

B P L L L L L L L L L L L L P P L L L L L L L L L L L L P B
B L P P

3

P

+

N

P P P

P

+

N

P

+

N

P P L L P P P

P

+

N

P

+

N

P P

3

P

+

N

P P L B

7

6

B P L L L L L L L L L L L L P P L L L L L L L L L L L L P B
B L P P P P

3

P

+

N

P P

P

+

N

P

+

N

P L L P P

P

+

N

P

+

N

P

3

P

+

N

P P P P L B

5

4

B P L L L L L L LL
L L L L P P L L L L L L L L L L L L P B
B L P P PP
PP

3

P

p

P

P

+

N

P

+

N

L L P

P

+

N

P

+

N

3

P

+

N

P P P P P P L B

3

2

B P L L L L L L LL
L
L L L P P L LL
L LL
L L L
L L L P B
B L P PP P
P
P PP

3

P

p

P

+

N

L

+

N

L

P

+

N

3

P

+

N

P
P
P
P
PP
P P L B

1

dół robótki

<----------------------------------------------------------- kierunek robótki

Wskazówka: dla ułatwienia - w rzędach parzystych należy przerabiać oczka tak, jak się ukazują, tzn. oczka prawe jak prawe. lewe jako lewe, narzuty przerabiać na lewo.

Próbka ściegu ażurowego Liście:

Nabrać 30 oczek

azurliscie


5. Bluzeczka ażurowa damska z włóczki bawełnianej "zerówka"

bluzeczka ażurowa

ścieg nr Ap14 w Dziale Pasy ażurowe

Ap14

Próbka ściegu Ap14

Ap14

Opis Próbki Ap14 :

Motyw Ap14 powtórzony został w próbce 1 raz w poziomie

(nie licząc oczek brzegowych), czyli na druty nabrana została

ilość oczek 32 + 2 oczka brzegowe.

W pionie motyw powtórzony został 2 razy.

Przy użytej włóczce i drutach powstał prostokąt o wymiarach około 14 cm x 11 cm.

OGÓLNY OPIS WYKONANIA BLUZECZKI:

Falowana dolna linia powstaje automatycznie, w wyniku użytego ściegu Ap14 .

Pierwsze dwa rzędy po nabraniu oczek wykonane zostały ściegiem francuskim, aby robótka nie miała tendencji do zawijania się.

Zwężające się pionowe pasy to efekt gubienia oczka prawego na brzegu ściegu podstawowego. Nie jest to konieczne, ale chodziło o pewne zaznaczenie talii.

Na wysokości talii wykonany jest ściągacz, 3 oczka prawe i 2 oczka lewe, ale oczywiście może tu być dowolność

Dalsza część przodu i tyłu wykonana jest oczkami podstawowymi, prawymi.. Stopniowo dodanych zostało po obu stronach kilka oczek (ze względu na biust i poszerzające się w tym miejscu plecy).

Na wysokości pach gubione były oczka, w sumie linia ścięcia przebiega pod kątem ok. 45 st.

Rękawki też wykonane są ściegiem Ap14, w kształcie trapezów, przy czym jeden bok, łączący się z tyłem powinien być dłuższy (taki jak ścięcie tyłu).

Wszystkie elementy należy zszyć. Górę można nabrać na druty okrągłe i zrobić 4 lub 5 rządków wykończenia zwykłym ściągaczem

i bluzeczka gotowa :)

Przykłady wyrobów +

3. Dziecięcy sweterek

rozowynowesciagacze

4. Dziecięcy sweterek z wplatanymi wzorami:

dzieciecyzwplatanymizwierzatkami

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...